Răspuns :
Scrii legea lui Ohm pentru tot circuitul si scoti R
I=E/(R+r)
E=I*R+I*r
si R=(E-I*r)/I
E=12V
I=0,2A
r=0,5ohmi
Calculeaz si obtii R in ohmi
R=59,5 ohmi
Proba I=E/(R+r)=12/(59.5+0,5)=12/60=0,2 A
Succes!
I=E/(R+r)
E=I*R+I*r
si R=(E-I*r)/I
E=12V
I=0,2A
r=0,5ohmi
Calculeaz si obtii R in ohmi
R=59,5 ohmi
Proba I=E/(R+r)=12/(59.5+0,5)=12/60=0,2 A
Succes!
Se da:
E-12V
r-0.5 omi
I-2A
R-?
Rez:
1)I=E/R+r
2)E=I*(R+r)
3)E=I*R+I*r
4)IR=E-Ir
5)R=IE-IR/I
R=12V-(2*0.5)/2A=11/2=5.5OMI
E-12V
r-0.5 omi
I-2A
R-?
Rez:
1)I=E/R+r
2)E=I*(R+r)
3)E=I*R+I*r
4)IR=E-Ir
5)R=IE-IR/I
R=12V-(2*0.5)/2A=11/2=5.5OMI
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!