Răspuns :
Amestecam a klograme de smantana de 20 de lei cu b kilograme de smantana de 12 lei.
Deci, in total (a+b)kg. Atunci cantitatea a va costa 20×a lei iar cantitatea b va costa 12×b lei. Deci acest amestec are pretul total (20a+12b)lei.
Vrem ca amestecul sa aiba pretul de 14 lei/kg.
Atunci impartim pretul total al amestecului la cantitatea in kg a amestecului si punem conditia ca rezultatul sa fie 14:
(20a+12b)/(a+b)=14
20a+12b=14(a+b)
20a+12b=14a+14b
20a-14a=14b-12b
6a=2b
a/b=2/6
a/b=1/3
Acesta este raportul dintre cantitati pentru a obtine pretul de 14 lei/kg.
Proba:
Sa luam 1kg de smantana de 20 de lei. Atunc pentru a respecta raportul calculat trebue sa luam 3kg de smantana de 12 lei.
Le amestecam si obtinem 4 kg de smantana care va costa in total
20×1+12×3=20+36=56 lei.
Pe kg va costa 56lei/4kg=14 lei/kg Deci se verifica!
Deci, in total (a+b)kg. Atunci cantitatea a va costa 20×a lei iar cantitatea b va costa 12×b lei. Deci acest amestec are pretul total (20a+12b)lei.
Vrem ca amestecul sa aiba pretul de 14 lei/kg.
Atunci impartim pretul total al amestecului la cantitatea in kg a amestecului si punem conditia ca rezultatul sa fie 14:
(20a+12b)/(a+b)=14
20a+12b=14(a+b)
20a+12b=14a+14b
20a-14a=14b-12b
6a=2b
a/b=2/6
a/b=1/3
Acesta este raportul dintre cantitati pentru a obtine pretul de 14 lei/kg.
Proba:
Sa luam 1kg de smantana de 20 de lei. Atunc pentru a respecta raportul calculat trebue sa luam 3kg de smantana de 12 lei.
Le amestecam si obtinem 4 kg de smantana care va costa in total
20×1+12×3=20+36=56 lei.
Pe kg va costa 56lei/4kg=14 lei/kg Deci se verifica!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!