Răspuns :
La fel ca la cea cu smantana
a+b amestecul in kg 11a+14b lei pretul acestei cantitati de amestec. Punem conditia ca pretul amestecului sa fie 12 lei/kg
(11a+14b)/(a+b)=12
11a+14b=12(a+b)
11a+14b=12a+12b
14b-12b=12a-11a
2b=a
b/a=1/2
La un kg de banane ma scumpe se pun doua de banane mai ieftine
Total vor fi 3kg si vor costa in total 1×14+2×11=14+22=36lei
Pretul pe kg va fi 36le/3kg=12lei/kg. Corect!
a+b amestecul in kg 11a+14b lei pretul acestei cantitati de amestec. Punem conditia ca pretul amestecului sa fie 12 lei/kg
(11a+14b)/(a+b)=12
11a+14b=12(a+b)
11a+14b=12a+12b
14b-12b=12a-11a
2b=a
b/a=1/2
La un kg de banane ma scumpe se pun doua de banane mai ieftine
Total vor fi 3kg si vor costa in total 1×14+2×11=14+22=36lei
Pretul pe kg va fi 36le/3kg=12lei/kg. Corect!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!