avand latura de 50cm=> volumul cubului este de 50*50*50cm=0.125m^3
se stie ca densitatea fierului este de 7860kg/m^3
daca ar fi fier toata piesa, ar trebui sa aiba masa 7860*0.125=982.5kg
Piesa avand doar 970kg => are goluri
avand 970Kg => volumul ocupat de fier fara goluri este:
970/7860= 0.1234096m^3
diferenta reprezitna volumul gaurilor:0.125-0.1234096=0.0015904m^3
adica 1590.4cm^3