O macara ridica uniform la inaltimea de 10 m,un corp cu masa de 200 kg, in 2 min. Calculati lucrul mecanic motor si puterea mecanica a motorului macaralei. Se considera g=10 N/kg.
Se da Si Formule m=200 kg (4) F=G (1)G=m×g (1) G=200 kg×10 N/kg=2000N h=10 m (2)L=F×d (2) L=2000N× 10m=20000 J t=2 min 120 s (5) h=d g=10 N/Kg (3) P=L÷t P=20000 J÷120s=166,6 W
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!