👤

mihai a parcurs o distanta de timp de 45 min, cu viteza de 8 km/h.
Cu ce viteza medie s-a deplasat Nelu, daca el a parcurs aceeasi distanta in 40 min?????
va rog raspuns pentru clasa a 6-a
dau coronita PLEASE


Răspuns :

45 min ................ 8 km/h
40 min ................ x km/h
----------- mărimi invers proportionale --------------
40 · x = 45·8
40x = 360
x = 360 : 40
x = 9 km/h . 
d = V1·t1
d = V2·t2
V1t1 = V2t2      V2 = V1t1/t2 = 8·45/40 = 9 km/h