Răspuns :
Cred ca s-ar rezolva asa.
Cu semnul "*" notez inmultirea, iar cu semnul "/" notez linia de fractie.
Se cunosc: Ub = 4 V si R = 3r.
Legea lui Ohm pentru o portiune de circuit(pentru circuitul exterior) se scrie:
I= Ub/R, sau, in acest caz:
I = Ub/3r (1)
Legea lui Ohm pentru intreg circuitul se scrie:
I = E/(R + r), adica, in acest caz:
I = E/(3r + r), sau I = E/4r (2)
Comparand relatiile (1) si (2) putem scrie:
Ub/3r = E/4r
4r*Ub = 3r*E
Impartim ambii membri cu r si se obtine:
4Ub = 3E, de unde E = 4Ub/3.
Aplicatie Numerica A.N.: E = 4*4/3 = 16/3 = aprox. 5,33(V).
Deci t.e.m. a sursei este E = aprox. 5,33 V.
Asta este parerea mea.
Cu semnul "*" notez inmultirea, iar cu semnul "/" notez linia de fractie.
Se cunosc: Ub = 4 V si R = 3r.
Legea lui Ohm pentru o portiune de circuit(pentru circuitul exterior) se scrie:
I= Ub/R, sau, in acest caz:
I = Ub/3r (1)
Legea lui Ohm pentru intreg circuitul se scrie:
I = E/(R + r), adica, in acest caz:
I = E/(3r + r), sau I = E/4r (2)
Comparand relatiile (1) si (2) putem scrie:
Ub/3r = E/4r
4r*Ub = 3r*E
Impartim ambii membri cu r si se obtine:
4Ub = 3E, de unde E = 4Ub/3.
Aplicatie Numerica A.N.: E = 4*4/3 = 16/3 = aprox. 5,33(V).
Deci t.e.m. a sursei este E = aprox. 5,33 V.
Asta este parerea mea.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!