👤

Salut tuturor carew ma pot ajuta .
Am nevoie de un raspuns corect,referitor la o problema de fizica
Cu ajutorul unei pirghii a fost ridicat uniform la inaltimea de 1 m un corp cu masa de 150 kg.
Stiind ca forta aplicata la bratul mai mare al pirghiei e efectuat un lucru de 1.6kJ,afla randamentul instalatiei.




Răspuns :

h=1m
m=150kg
L=1,kj
n=?

1,6kj=1600j
n=Lu/Lc
n=G*h/Lc
n=m*g*h/Lc
n=150 kg * 10 N/kg * 1m  totul supra 1600 j
n=1500N *m (j)/ 1600j
n=0,9375

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari