Răspuns :
eu am luat-o babeste dar nu am gasit formula dar nr sunt:
1kg pere=6lei
1kg mere=4lei
4+6=10
2*6=3*4
12=12
scuze dar nu stiu formula:))))))))))
1kg pere=6lei
1kg mere=4lei
4+6=10
2*6=3*4
12=12
scuze dar nu stiu formula:))))))))))
2 kg pere - x lei
3 kg pere - x lei
{1 kg pere =x/2 lei
{1 kg pere =x/2 lei
x/2 +x/3= 10
3x+2x=60
5x=60=)x=60/5=12
2 kg pere - 12 lei =) 1 kg pere = 12/2=6 lei
3 kg pere -12 =) 1 kg mere = 12/3=4 lei
3 kg pere - x lei
{1 kg pere =x/2 lei
{1 kg pere =x/2 lei
x/2 +x/3= 10
3x+2x=60
5x=60=)x=60/5=12
2 kg pere - 12 lei =) 1 kg pere = 12/2=6 lei
3 kg pere -12 =) 1 kg mere = 12/3=4 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!