Răspuns :
Se da:
m(Na₂CO₃) = 318kg = 318000g
ν(SiO₂) = 2moli
m(Na₂SiO₃) - ?
Rez:
1) ν(Na₂CO₃) = m / M = 318000g / 106g/mol = 3000mol;(exces)
2) M(Na₂CO₃) = M(2*Na) + M(C) + M(3*O) = 2*23 + 12 + 3 * 16 = = 106g/mol;
2moli t⁰ ν
3) Na₂CO₃ + SiO₂ ⇒ Na₂SiO₃ + CO₂↑
1mol 1mol
2moli / 1mol = ν(Na₂CO₃) / 1mol ⇒ ν(Na₂CO₃) = 2moli * 1mol / 1mol = 2moli;
4) ν = m / M ⇒ m(Na₂SiO₃) = ν * M = 2moli * 122g/mol = 244g
5) M(Na₂SiO₃) = M(2*Na) + M(Si) + M(3*O) = 2*23 + 28 +3*16 = = 122g/mol.
R/S: m(Na₂SiO₃) = 244g.
m(Na₂CO₃) = 318kg = 318000g
ν(SiO₂) = 2moli
m(Na₂SiO₃) - ?
Rez:
1) ν(Na₂CO₃) = m / M = 318000g / 106g/mol = 3000mol;(exces)
2) M(Na₂CO₃) = M(2*Na) + M(C) + M(3*O) = 2*23 + 12 + 3 * 16 = = 106g/mol;
2moli t⁰ ν
3) Na₂CO₃ + SiO₂ ⇒ Na₂SiO₃ + CO₂↑
1mol 1mol
2moli / 1mol = ν(Na₂CO₃) / 1mol ⇒ ν(Na₂CO₃) = 2moli * 1mol / 1mol = 2moli;
4) ν = m / M ⇒ m(Na₂SiO₃) = ν * M = 2moli * 122g/mol = 244g
5) M(Na₂SiO₃) = M(2*Na) + M(Si) + M(3*O) = 2*23 + 28 +3*16 = = 122g/mol.
R/S: m(Na₂SiO₃) = 244g.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!