👤

Calculați masele moleculare ale urmatoarelor substante:
-sulfat de potasiu
-carbonat de sodiu
-fosfat de calciu
-sulfura de aluminiu
-hidroxid de fier trivalent
-acid carbonic
-clorura de calciu
-sulfat de aluminiu


Răspuns :

1)M(K2SO4)=39*2+32+16*4=78+32+32=142g/mol
2)M(Na2CO3)=23*2+12+16*3=69+12+48=129g/mol
3)--------
4)M(
Al2S3)=27*2+32*3=81+96=177g/mol
5)M(
Fe2O3)=19*2+16*3=38+48=86g/mol
6)M(
 H2CO3)=1*2+12+16*3=2+12+48=63g/mol
7)M(
 CaCl2)=40+35,5*2=40+71=111g/mol
8)M(
Al2(SO4)3)=342,15 g/mol
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari