Răspuns :
La direct proportional:
Scade o marime, scade si cealalta.
Creste oo marime, creste si cealalta.
De exemplu: Un kilogram de mere costa 3lei
1 kg => 3lei
2kg => 6lei
0,5kg => 1,5lei
1kg....................3lei
2kg..................x lei
______________
1/2=3/x ⇒ x=2·3=6
La invers proportional:
Creste o marime, scade cealalta
Scade o marime, creste cealalta
De exemplu: Doi munctiori termina o lucrare in 4 zile
Deci un muncitor termina lucrarea in 8 zile
(Lucreaza singur, deci mai incet)
Dar 4 muncitori termina lucrarea in 2 zile
(Lucreaza mult mai repede)
1 muncitor...........................8 zile
4 muncitori.........................x zile
_______________________i.p.
1·8=4·x ⇒ x=8:4=2 (zile)
sau 1/x=4/8
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!