Răspuns :
1 mol = 32g O2 masa molara O2=2*16=32g/mol
1/4 moli = x g O2 x = 8 g O2
1 mol = 62 g Na2O masa molara Na2O=2*23+16=62g/mol
0.5 moli = x g Na2O x = 31 g Na2O
1 mol = 40 g MgO masa molara MgO=24+16=40g/mol
2,5 moli =x g MgO x = 100 g MgO
1 kmol = 98 kg H2SO4 masa molara H2SO4=2+32+4*16=98g/mol
0,04 kmoli = x kg H2SO4 x = 3.92 kg H2SO4
1/4 moli = x g O2 x = 8 g O2
1 mol = 62 g Na2O masa molara Na2O=2*23+16=62g/mol
0.5 moli = x g Na2O x = 31 g Na2O
1 mol = 40 g MgO masa molara MgO=24+16=40g/mol
2,5 moli =x g MgO x = 100 g MgO
1 kmol = 98 kg H2SO4 masa molara H2SO4=2+32+4*16=98g/mol
0,04 kmoli = x kg H2SO4 x = 3.92 kg H2SO4
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!