In Ungaria , pentru constructia unei autostrazi sunt necesari 3 ani. In primul an s-a construit un sfert din lungimea totala a autostrazii . In al doilea an s-au executat 60% din ceea ce a mai ramas,iar in ultimul an trebuia realizat restul de 72 km. a) Ce lungime trebuia sa aiba intreaga autostrada? b) Pretul intregii lucrari este de 3000 milioane euro. Ce suma a primit firma constructoare pentru primii doi ani de lucrare?
I an:x/4 x-x/4=3x/4 II an:60/100·3x/4=18x/40 3x/4-18x/40=12x/40 III an:12x/40=72 x=72·40/12 x=240 km lungimea autostrazii verificare: Ian:240-240/4=180 IIan:180·60%=108 180-108=72 b) Ian a construit 240/4=60km IIan:108 240km--------------------3.000.000.000 60+108=168------------x x=168·3.000.000.000/240 x=2.100.000.000 deci 2100 milioane lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!