👤

Un kilogram de mere costa 4,2 lei . Am cumparat trei mere: unul are 0,230 kg,al doilea are 0,195kg, iar ultimul are cu 0,057kg mai mult decat al
doilea.Cat am platit pentru cele trei mere?


Ajutatima va roooog! :(


Răspuns :

0,230+0,195+0,252=0,677 kg

1 kg.....4,2 lei
0,677 kg....x lei

x=4,2*0,677= 2,8 ==> platesti 3 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari