Răspuns :
M FeCO3= 56+12+3x16
=56+12+48
=116
1 mol FeCO3 = 116 g
M FePO4=56+31+4x16
=56+31+64
=151
1 mol FePO4 = 151 g
M FeNO3 =56+14+3x16
=56+14+48
=118
1 mol FeNO3 = 118 g
M FeOH=56+16+1
=73
1 mol FeOH =73 g
M FeCl =56+35,5
=91,5
1 mol FeCl =91,5 g
M FeS =56+32
=88
1 mol FeS =88 g
M FeO =56+16
=72
1 mol FeO =72 g
Sper ca-i inteles ce-am facut eu aici.
Baftaa !!
=56+12+48
=116
1 mol FeCO3 = 116 g
M FePO4=56+31+4x16
=56+31+64
=151
1 mol FePO4 = 151 g
M FeNO3 =56+14+3x16
=56+14+48
=118
1 mol FeNO3 = 118 g
M FeOH=56+16+1
=73
1 mol FeOH =73 g
M FeCl =56+35,5
=91,5
1 mol FeCl =91,5 g
M FeS =56+32
=88
1 mol FeS =88 g
M FeO =56+16
=72
1 mol FeO =72 g
Sper ca-i inteles ce-am facut eu aici.
Baftaa !!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!