👤

Dau 30 puncte !!
Calculati-mi si mie Masa moleculara ,raportul de masa , compozitia procentuala la :
Ca(OH)2
Na2CO3
CuSO4


Răspuns :

Masa moleculara:
M Ca(OH)2 = 40+2x16+2x1
                 =40+32+2
                 =74
1 mol Ca(OH)2 =74g

Raportul de masa:
Ca : O :H = 40 :32 :2 / 2
               =20 :16 :1

Compozitia procentuala :

74g Ca(OH)2.....40g Ca .....16g O ....1g H 
100g Ca(OH)2 ....x g Ca ......y g O.....z g H

x=100 x 40 / 74 =54,05 % Ca
y=100 x 16 / 74=21,62 % O
z=100 x 1 / 74 =1,35 % H

Masa moleculara :
M Na2CO3 =2x23+12+3x16
                 =46+12+48
                 =106 
1 mol Na2CO3 =106g

Raportul de masa :
Na : C : O = 46 :12 :48 /2
                =23 :6 :24 

Copozitia procentuala :
106g Na2CO3 .....46g Na .....12g C .......48g O
100g Na2CO3 .....x g Na .......yg C.........z g O
 
x=100 x 46 / 106 =43,39 % Na
y=100 x 12 / 106 =11,32 % C
z=100 x 48 / 106 =45,28 % O

Masa moleculara :
M CuSO4 = 64+32+4x16
               =64+32+64
               =160
1 mol CuSO4=160g

Raportul de masa :
Cu : S : O =64 :32 : 64 /2
                =32 :16 :32 /2
                =16 :8 :16 /2
                =8 :4 :8 /2
                =4 :2 :4 /2
                =2 :1 :2

Compozitia procentuala :
160g CuSO4 .....64g Cu .....32g S ........64g O
100g CuSO4 .....x g Cu ......y g S .........z g O

x=100 x 64 / 160= 40 % Cu
y=100 x 32 / 160 = 20 % S
z=100 x 64 / 160 = 40 % O 

 Sper ca te-am ajutat !!
 Bafta !!







Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari