👤

cine ma poate ajuta,va rog?1.Un corp are greutatea de 5 N .Care este densitatea lui daca corpul
este un cub cu latura de 5 cm. 2.Un inel are greutatea de 0,049N.Daca un gram de aur costa 50 lei ,atunci cat va costa inelul?


Răspuns :

G=m*g
iau cu aproximatie g=10 N/kg
G=m*g=>m=G/g=5/10=0,5 kg.
ρ=m/v
v=l³=(5*10⁻²)³=125*10⁻⁶ m³
ρ=0,5/ 125*10⁻⁶=0,004*10⁶ kg/m³ 

2. G=m*g=>m=G/g=0,049/10=0,0049 kg=4,9 g
4,9*50=245 lei