Convergenta unei lentile este8 dioptrii.Vrem sa observam imaginea unui obiect f indepartat de lentila(situat in infinit).La ce distanta de lentila trb sa plasam ecranul?
Imaginea obiectului plasat la infinit, se va forma in planul focal al lentilei convergente. Deci problema se reduce la aflarea distantei focale pentru lentila cu C=8 dioptrii. f=1/C f=1m/8dioptrii f=0,125m=12.5 cm de varful lentilei. Aici trebuie plasat ecranul pentru a obtine o imagine clara a obiectului plasat la infinit! Succes!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!