1 l= 1000 cm³ Vbila=4π10³/3=4000π/3=4186,(6) cm³ Vbila + Vapa=4000π/3+1000=4186,(6)+1000=5186,(6) cm³ h apei trebuie sa fie >10 ca sa acopere bila hapei = 5186,(6) :12²π =5186,6:452,16=11,47 cm deci apa va acoperi bila
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!