Răspuns :
Lucrul mecanic= Forta necesara pentru a ridica cubul * distanta parcursa (14m)
Deci trebuie sa aflam Forta
Intrucat in problema vorbim de ridicarea unui obiect, inseamna ca forta necesara pentru ridicarea obiectului trebuie sa fie imediat superioara fortei gravitationale. Ca atare Forta necesara pentru ridicarea cubului este aproximativ egala cu greutatea cubului.G=m*g
Astfel, trebuie sa aflam masa cubului:
Stim ca densitatea= masa / volum
astfel: 2600 = m/3
m= 2600 * 3= 7800 kg
Astfel, G= 7800 * g = 7800 * 9,8 = 76440 N
Ca atare Lucrul mecanic efectuat pentru ridicarea a trei metri cubi de granit = 76440 * 14= 1070160 J
Deci trebuie sa aflam Forta
Intrucat in problema vorbim de ridicarea unui obiect, inseamna ca forta necesara pentru ridicarea obiectului trebuie sa fie imediat superioara fortei gravitationale. Ca atare Forta necesara pentru ridicarea cubului este aproximativ egala cu greutatea cubului.G=m*g
Astfel, trebuie sa aflam masa cubului:
Stim ca densitatea= masa / volum
astfel: 2600 = m/3
m= 2600 * 3= 7800 kg
Astfel, G= 7800 * g = 7800 * 9,8 = 76440 N
Ca atare Lucrul mecanic efectuat pentru ridicarea a trei metri cubi de granit = 76440 * 14= 1070160 J
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!