👤

Var roog! Daca Ana pentru doua creioane a platit 300 lei, iar pentru 3 creioane si doua mine de pix 850 lei, atunci afla cat costa 4 mine de acelasi fel. Multumesc!

Răspuns :

2 creioane costa 300 lei=> un creion costa 150lei

3 creioane si 2 mine = 850lei => 3*150+2mine=850=>

2 mine costa 850-450 = 400lei => 4 mine costa 2*400lei = 800lei

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari