Răspuns :
10 ouă........7 iepurași................120 lei
5 ouă..........2 iepurași.................45 lei înmulțim x2
10 ouă.....7 iepurași..........120 lei
10 ouă.....4 iepurași............90 lei scădem membru cu membru
/ 3 iepurași 30 lei
Cat costa un iepuras?
30lei:3=10lei
inlocuim in expresia:
5 ouă.......2 iepurași..........45 lei
5 ouă.......20lei..................45 lei
5 oua= 45lei-20lei
5 oua=25lei
1 ou=25 lei:5
1 ou=5 lei
1 ou=5 lei
1 iepuras=10 lei
5 ouă..........2 iepurași.................45 lei înmulțim x2
10 ouă.....7 iepurași..........120 lei
10 ouă.....4 iepurași............90 lei scădem membru cu membru
/ 3 iepurași 30 lei
Cat costa un iepuras?
30lei:3=10lei
inlocuim in expresia:
5 ouă.......2 iepurași..........45 lei
5 ouă.......20lei..................45 lei
5 oua= 45lei-20lei
5 oua=25lei
1 ou=25 lei:5
1 ou=5 lei
1 ou=5 lei
1 iepuras=10 lei
a=0u, b=iepure
5a+2b=45 X2 =>10a+4b=90=>10a=90-4b
10a+7b=120
90-4b+7b=120
3b=120-90
b=30:3
b=10 lei costa un iepure de cioc.
10a+7x10=120
10a=120-70
a=50:10
a=5 lei costa un ou de cioc.
5a+2b=45 X2 =>10a+4b=90=>10a=90-4b
10a+7b=120
90-4b+7b=120
3b=120-90
b=30:3
b=10 lei costa un iepure de cioc.
10a+7x10=120
10a=120-70
a=50:10
a=5 lei costa un ou de cioc.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!