👤

un cub de fer (p= 7800 kg/m³) cu latura l1=1 dm este atranat de un rresort alungirea resortului fiind Δl1=7,8 cm.daca de acelasi resort  seatarna un alt cub cu latura de l2=2 dm , alungirea resortului fiind Δl2=21,6 cm.Din ce material este confectionat al doilea cub si ce greutate are el?


Răspuns :

V1=l³=(0.1m)³=0.001m³
m1=p1·V1=7800kg/m³·0.001m³=7.8kg
G=Fe
G=m·g
G=7.8·10
G=78N⇒Fe=78N
Fe=k·Δl1
k=Fe/Δl1
k=78N/0.078m=1000N/m
Fe=k·Δl2
Fe=1000N/m·0.216m=216N
Fe=G
G=216⇒m2=G/g=216/10=21.6kg
V2=l³=(0.2m)³=0.008m³
p2=m2/V2
p2=21.6kg/0.008m³
p2=2700
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari