👤

URGENT
Se monoclorureaza catalitic 200 cm3 benzen (p=0,88g/cm3). Stiind ca reactia are loc cu un randament de 70% se cere masa de benzen consumata.


Răspuns :

Reacția: [tex] C_{6}H_{6}+Cl_{2} [/tex] ⇒ [tex] C_{6}H_{5}Cl+HCl[/tex]

Densitatea, [tex]p= \frac{m}{V} [/tex], unde m-masa de benzen ([tex] C_{6}H_{6} [/tex]) introdusă în reacție, V-volumul ⇒
⇒ m=pV= [tex]0.88 \frac{g}{cm^{3} }[/tex]·[tex]200 cm^{3} [/tex] = 1,76 g

Aplicăm randamentul η=70%, deci masa de benzen consumată va fi: 

[tex] \frac{70}{100} [/tex] · 1.76 = 1,232 g