Răspuns :
3,5 kg portocale = 4x3+ (4:2)
= 12+2=13
2,4 kg mere= 2x3.5 + 1.4=8.4
0.2 din kg de mere e 70 de bani deci 0.4 e 1.40 lei
1.8 kg struguri= 6+4.8 lei
0.8= 6 : 5= 1.2 lei x 4 = 4.8 lei
deci in total a cheltuit 32.2 lei
si a primit rest 67.8 lei
sper ca e corect
= 12+2=13
2,4 kg mere= 2x3.5 + 1.4=8.4
0.2 din kg de mere e 70 de bani deci 0.4 e 1.40 lei
1.8 kg struguri= 6+4.8 lei
0.8= 6 : 5= 1.2 lei x 4 = 4.8 lei
deci in total a cheltuit 32.2 lei
si a primit rest 67.8 lei
sper ca e corect
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!