Răspuns :
1) La tema intensitatea:
Se da:
I₁ = 2mA = 2 * 10⁻³A
t₁ = 1min. = 60s
I₂ = 5mA = 5 * 10⁻³A
t₂ = 0,5min. = 30s
ΔN - ?
Rez:
1) I = q / t; 2) q = N * e; N - reprezinta numarul de electroni care au traversat sectiunea transversala a conductorului;
3) Introducem relatia 2 in 1 si obtinem relatia: I = N * e / t ⇒ N = I * t / e;
4) N₁ = I₁ * t₁ / e = 2 * 10⁻³A * 60s / 1,6 * 10⁻¹⁹C = 7,5 * 10¹⁷electroni;
e = 1,6 *10⁻¹⁹C - const. adica valoarea este permanent aceiasi;
5) N₂ = I₂ * t₂ / e = 5 * 10⁻³A * 30s / 1,6 * 10⁻¹⁹C = 9,38 * 10¹⁷electroni;
6) ΔN = N₂ - N₁ = (9,38 - 7,5) * 10¹⁷ = 1,88 * 10¹⁷electroni.
R/S: ΔN = 1,88 * 10¹⁷electroni.
2) La tema tensiunea:
Se da:
U = 91V
m⁻e = 9,1 * 10⁻³¹kg
q = - 1,6 * 10⁻¹⁹C
v - ?
Rez:
1) ΔE = L; 2) ΔEc = Ecf = mv² / 2; 3) L = ΙqΙ * U;
4) Introducem relatiile 3 si 2 in relatia 1 si obtinem urmatoarea relatie:
mv² / 2 = ΙqΙ * U ⇒ v² = 2 * q² * U² / m² ⇒ v = √ 2 * q * U / m =
√ 2 * 1,6 * 10⁻¹⁹C * 91V / 9,1 * 10⁻³¹kg = 5,66 * 10⁶m/s = 5660km/s.
R/S: v = 5660km/s.
3) La tema rezistenta:
Se da:
m = 280g = 0,28kg
R = 2,7Ω
D = 2700kg/m³
ρ = 0,027 * 10⁻⁶Ω*m
l - ?
Rez:
1) m = D * V, D - densitatea aluminiului, V - volumul conductorului;
ρ - rezistenta specifica a aluminiului; l - lungimea conductorului;
S - aria sectiuni transversale a conductorului;
2) V = S * l; 3) Introducem relatia 2 in 1 si obtinem urmatoarea relatie:
m = D * V * l; 4) R = ρ * l / S; 4) S = m / D * l; 5) R = ρ * l / m / D * l =
= ρ * l² * D / m ⇒ l² = R² * m² / D² * ρ² ⇒ l = √ R * m / D * ρ =
= √ 2,7Ω * 0,28kg / 2700kg/m³ * 0,027 * 10⁻⁶Ω*m = 100m.
R/S: l = 100m
Se da:
I₁ = 2mA = 2 * 10⁻³A
t₁ = 1min. = 60s
I₂ = 5mA = 5 * 10⁻³A
t₂ = 0,5min. = 30s
ΔN - ?
Rez:
1) I = q / t; 2) q = N * e; N - reprezinta numarul de electroni care au traversat sectiunea transversala a conductorului;
3) Introducem relatia 2 in 1 si obtinem relatia: I = N * e / t ⇒ N = I * t / e;
4) N₁ = I₁ * t₁ / e = 2 * 10⁻³A * 60s / 1,6 * 10⁻¹⁹C = 7,5 * 10¹⁷electroni;
e = 1,6 *10⁻¹⁹C - const. adica valoarea este permanent aceiasi;
5) N₂ = I₂ * t₂ / e = 5 * 10⁻³A * 30s / 1,6 * 10⁻¹⁹C = 9,38 * 10¹⁷electroni;
6) ΔN = N₂ - N₁ = (9,38 - 7,5) * 10¹⁷ = 1,88 * 10¹⁷electroni.
R/S: ΔN = 1,88 * 10¹⁷electroni.
2) La tema tensiunea:
Se da:
U = 91V
m⁻e = 9,1 * 10⁻³¹kg
q = - 1,6 * 10⁻¹⁹C
v - ?
Rez:
1) ΔE = L; 2) ΔEc = Ecf = mv² / 2; 3) L = ΙqΙ * U;
4) Introducem relatiile 3 si 2 in relatia 1 si obtinem urmatoarea relatie:
mv² / 2 = ΙqΙ * U ⇒ v² = 2 * q² * U² / m² ⇒ v = √ 2 * q * U / m =
√ 2 * 1,6 * 10⁻¹⁹C * 91V / 9,1 * 10⁻³¹kg = 5,66 * 10⁶m/s = 5660km/s.
R/S: v = 5660km/s.
3) La tema rezistenta:
Se da:
m = 280g = 0,28kg
R = 2,7Ω
D = 2700kg/m³
ρ = 0,027 * 10⁻⁶Ω*m
l - ?
Rez:
1) m = D * V, D - densitatea aluminiului, V - volumul conductorului;
ρ - rezistenta specifica a aluminiului; l - lungimea conductorului;
S - aria sectiuni transversale a conductorului;
2) V = S * l; 3) Introducem relatia 2 in 1 si obtinem urmatoarea relatie:
m = D * V * l; 4) R = ρ * l / S; 4) S = m / D * l; 5) R = ρ * l / m / D * l =
= ρ * l² * D / m ⇒ l² = R² * m² / D² * ρ² ⇒ l = √ R * m / D * ρ =
= √ 2,7Ω * 0,28kg / 2700kg/m³ * 0,027 * 10⁻⁶Ω*m = 100m.
R/S: l = 100m
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!