👤

Calculeaza numarul de molecule si numarul total de atomi din :
a)1,5 moli amoniac b)14 g monoxid de carbon
c)19,6 kg acid sulfuric d)80 kg trioxid de sulf


Repede ,Dau coroana! Si daca sunteti amabili si explicatia as vrea.


Răspuns :

a)Namoniac=NA.n=6,022.10²³.1,5=9,033.10²³ molecule
in fiecare moleculă de amoniac sunt 4 atomi deci in total sunt 36,132.10²³ atomi
b)NCO=3,011.10²³ molecule de monoxid de carbon(0,5 moli de CO)
in fiecare moleculă de CO se gasesc 2 atomi deci vor fi 6,022.10²³ atomi
d)NSO3=6,022.10²³.10³ molecule de trioxid de sulf(1kmol de SO3)
in fiecare moleculă se gasesc 4 atomi deci in total 24,092.10²6sase e tot la putere
P.S: Acidul sulfuric nu l-am stiut ... ! Sper sa fie bine !  
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari