nr moli=cM * volum = 0.2 * 25 * 10 la -3 = 5 * 10 la -3 moli
2 CH3 - COOH + Mg ---> (CH3COO)2Mg + H2
2 moli CH3 - COOH...........22,4 l H2
5 * 10 la -3 moli CH3-COOH..........x l H2 x = 56 ml = 0.056 litri H2
In primul rand calculezi nr de moli de acid,apoi scrii reactia cu Mg,stii ca la 2 moli acid se gasesc 1 mol H2 adica 22.4 l hidrogen si afli cati litri de hidrogen se afla in cantitatea aflata de acid din cM.