👤

Salariul domnului Moraru s-a marit cu 225 lei, adica cu 15%. Ce salariu avea domnul Moraruu pina la majorare?


Răspuns :

15 % reprezinta 225 lei 100% reprezintă x lei x=(100·225)÷15 x=1500
x-pretul inainte de majorare
x+15x/100=x+225
x-x+15x/100=225
15x/100=225
15x=225·100
15x=22500
x=22500/15
x=1500 lei salariul pana la majorare
1500+225=1725 lei salariul dupa majorare

verificare 1500x15/100=225