👤

Va rog daca ma puteti ajuta cu astea 1:calculati compozitia proncetuala aHCL si H2SO4 .
2.Care este masa solutiei de acid clorhidric de c=36,5% necesara neutralizarii a 250g solutiei de NaOH de c=20%


Răspuns :

M HCl=36,5
36,5g HCl.......1gH....35,5gCl
100gHCl...........x.........y
M H2SO4=98
98g H2SO4......2gH......32g S......64g O
100g..................x..............y..........z

NaOH+HCl---->NaCl+H2O

md NaOH=ms*c/100=250*20/100=50 g
din ecuatie;
40gNaOH.........36,5gHCl
50g NaOH.............x=45,62 gHCl(md)
ms=md*100/c=45,62*100/36,5=125 g
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari