👤

Cum se rezolva problema;
Un kilogram de mere costa 3,40 de lei.Stefan a cumparat 4 mere care cantaresc 0,750 kg.Cati lei va da Stefan


Răspuns :

Faci cu regula de trei simpla . 1 kg ... 3.4 lei  0.750 kg...x lei rezulta x =(0.750 * 3.4) : 1