Răspuns :
-----------4 kg merea -------------I ----------------------------3kg struguri-----------I 72,3 lei
dublam
---------8kg mere ------I-------------------------------6kg struguri -------------------I 144,6lei
scadem
6 kg mere 6 kg struguri 127 ,2lei
avem 2kg mere = 17,4 lei
1kg mere = 17,4 lei : 2 =8,7 lei
3kg struguri = 72,3 - 4 · 8,7 = 37.5 lei
1 kg struguri = 12.5 lei
dublam
---------8kg mere ------I-------------------------------6kg struguri -------------------I 144,6lei
scadem
6 kg mere 6 kg struguri 127 ,2lei
avem 2kg mere = 17,4 lei
1kg mere = 17,4 lei : 2 =8,7 lei
3kg struguri = 72,3 - 4 · 8,7 = 37.5 lei
1 kg struguri = 12.5 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!