Răspuns :
Cu semnul "*" notez inmultirea, iar cu semnul "/" notez linia de fractie.
Rezolvarea o voi face presupunand ca substanta A este in n stare de agregare gazoasa in conditii normale.
a)
In conditii normale c.n., volumul unui mol de gaz(deci a unei mase de gaz egala cu masa molara a gazului) este 22,4 litri.
Notam cu M - masa molara a gazului(g/mol).
Daca 22,4 litri cantaresc M g
Atunci 1 litru cantareste 2,1429 g
M = 22,4*2,1429/1 = 48,00096 = aprox. 48.
Deci masa molara a substantei simple A este 48 g/mol.
Deoarece A este o substanta simpla, inseamna ca este formata dintr-un singur element. Daca molecula sa este triatomica, masa atomica relativa rotunjita a elementului din care este alcatuita substanta A se obtine impartind masa molara a substantei A la 3.
48 : 3 = 16, iar elementul chimic care are masa atomica relativa rotunjita 16 unitati de masa(u.m.) este oxigenul .
Deci formula moleculara a substantei A este O3(ozonul).
b)
Se stie ca intr-un mol de molecule se gaseste un numar de molecule egal cu numarul lui Avogadro, adica 6,023*10 la puterea 23 molecule.
Daca 6,023*10 la puterea 23 molecule O3 cantaresc 48 g O3
Atunci 1(o) molecula de O3 va cantari x g O3
x = 1*48/(6,023*10 la puterea 23) = aprox. 7,97*10 la puterea (-23)(g O3).
Asta este parerea mea.
Rezolvarea o voi face presupunand ca substanta A este in n stare de agregare gazoasa in conditii normale.
a)
In conditii normale c.n., volumul unui mol de gaz(deci a unei mase de gaz egala cu masa molara a gazului) este 22,4 litri.
Notam cu M - masa molara a gazului(g/mol).
Daca 22,4 litri cantaresc M g
Atunci 1 litru cantareste 2,1429 g
M = 22,4*2,1429/1 = 48,00096 = aprox. 48.
Deci masa molara a substantei simple A este 48 g/mol.
Deoarece A este o substanta simpla, inseamna ca este formata dintr-un singur element. Daca molecula sa este triatomica, masa atomica relativa rotunjita a elementului din care este alcatuita substanta A se obtine impartind masa molara a substantei A la 3.
48 : 3 = 16, iar elementul chimic care are masa atomica relativa rotunjita 16 unitati de masa(u.m.) este oxigenul .
Deci formula moleculara a substantei A este O3(ozonul).
b)
Se stie ca intr-un mol de molecule se gaseste un numar de molecule egal cu numarul lui Avogadro, adica 6,023*10 la puterea 23 molecule.
Daca 6,023*10 la puterea 23 molecule O3 cantaresc 48 g O3
Atunci 1(o) molecula de O3 va cantari x g O3
x = 1*48/(6,023*10 la puterea 23) = aprox. 7,97*10 la puterea (-23)(g O3).
Asta este parerea mea.
notezi molecula substantei simple X3
Ax=masa atomica a elementului X
masa molara M X3=3Ax g/mol
3Ax g(1mol de X3)...............22,4 l
2,1429 g X3.......................1 l =====> 3Ax=22,4*2,1429
Ax=16 O iar substanta este O3 (ozonul)
(1mol O3) 48g O3.................contin 6,023*10²³ molecule O3
xg.......................................1molecula
x=48/ 6,023*10²³ =7,96* 10¯²³ (g)
Ax=masa atomica a elementului X
masa molara M X3=3Ax g/mol
3Ax g(1mol de X3)...............22,4 l
2,1429 g X3.......................1 l =====> 3Ax=22,4*2,1429
Ax=16 O iar substanta este O3 (ozonul)
(1mol O3) 48g O3.................contin 6,023*10²³ molecule O3
xg.......................................1molecula
x=48/ 6,023*10²³ =7,96* 10¯²³ (g)
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!