👤

Un tractor care ara dezvolta o putere egala cu 10 kw. Ce lucru mecanic efectueaza el timp de o ora?

Răspuns :

Se da:
P = 10kW = 10000W
t = 1h = 3600s
L - ? 
                                                Rez:

       P = L / t ⇒ L = P * t = 10000W * 3600s = 36000000J = 0,36 * 10⁹J = 0,36GJ.
 
       R/S: L = 0,36GJ.

P= 10kW
t = 1 h = 3600 s
P = L / t => L = P x t => L = 10 kW x 3600 s => L= 36000 KJ
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari