👤

Pretul unui aspirator sa micsorat cu 210 lei adika cu 35%.Care a fost pretul lui a fost pretul lui pina la reducere?

Salariul dn Moraru sa marit cu 225lei adika cu 15%. Ce salariu avea dn Moraru pina la majorare?


Răspuns :

210 lei ... 35%
   x       ... 100%
   x = 210×100:35 = 600 lei       15 % reprezinta 225 lei 100% reprezintă x lei x=(100·225)÷15  x=1500