Un mar cazind de la inaltimea de 5 m are la un moment dat energia cinetica de doua ori mai mare decit dea potentiala . Determina :
a) viteza marului
b) inaltimea la care acesta se afla in acel moment
Mai am raspuns la multi la aceasta intrebare si mai raspund: Se dau: h = 5m Ep = 2Ec v - ? Rezolvare: 1) Ep
= 2Ec ⇒ Ep = mgh; Ec = mv²/2 ⇒ mgh = 2mv²/2 ⇒ v² = 2*g²*h² /
2 ⇒ v = √2*g*h / 2= √2 * 10m/s² * 5m / 2 = 7,07m/s
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!