👤

Pe biroul unui rector se afla o placheta ce infatiseaza sigla universitati,confectionata din alamã cu densitatea de p=8g\cm3 si greutatea de G=7 N. Sa se determine volumul plachetei. (g=10N/Kg)

Răspuns :

G = mg ⇒ m = G/g = 7/10 = 0,7kg = 700g
V = m/q = 700g / 8g/cm³ = 87,5cm³