Răspuns :
CH4 + 2O2 = CO2+2H2O
Daca se ard 56l de metan rezulta 56 l de dioxid de cardon
Daca se ard 56l de metan rezulta 56 l de dioxid de cardon
Se da:
V(CH₄) = 56L
ν(CO₂) - ?
Rez:
56L V
1) CH₄ + 2O₂ ⇒ CO₂ + 2H₂O; V(CO₂) = 56L * 22,4L/mol / 22,4L/mol = 56L;
22,4L/mol 22,4L/mol
2) ν(CO₂) = V / Vm = 56L / 22,4Lmol = 2,5mol.
R/S: ν(CO₂) = 2,5mol.
V(CH₄) = 56L
ν(CO₂) - ?
Rez:
56L V
1) CH₄ + 2O₂ ⇒ CO₂ + 2H₂O; V(CO₂) = 56L * 22,4L/mol / 22,4L/mol = 56L;
22,4L/mol 22,4L/mol
2) ν(CO₂) = V / Vm = 56L / 22,4Lmol = 2,5mol.
R/S: ν(CO₂) = 2,5mol.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!