Răspuns :
1. Toate fetele au aceeasi arie la tetraedru regulat, fiind triunghiuri echilaterale.
Aria totala = 4*aria unei fete = 4* 18 = 72cm²
2.
a) Aria bazei = 90x70=6300cm²
b) Daca 5cm = petris, atunci raman 55mm inaltime pentru apa
Volum = 90 * 70 * 55 = 346.500 cm³
10% = pesti si plante atunci raman 90% volum apa
90% din 346.500 cm³ = 311.850 cm³ = 311.85 dm³ = 311.85 litri
c) Arie sticla = 60*90*4+90*70 = 21600cm²+ 6300cm² = 27.900cm² = 2,79m²
Cost sticla = 2,79 * 80 = 223,2 lei
cost manopera = 30% * 223,2 = 66,96 lei
Cost total = 223,2 + 66,96 = 290,16 lei
Aria totala = 4*aria unei fete = 4* 18 = 72cm²
2.
a) Aria bazei = 90x70=6300cm²
b) Daca 5cm = petris, atunci raman 55mm inaltime pentru apa
Volum = 90 * 70 * 55 = 346.500 cm³
10% = pesti si plante atunci raman 90% volum apa
90% din 346.500 cm³ = 311.850 cm³ = 311.85 dm³ = 311.85 litri
c) Arie sticla = 60*90*4+90*70 = 21600cm²+ 6300cm² = 27.900cm² = 2,79m²
Cost sticla = 2,79 * 80 = 223,2 lei
cost manopera = 30% * 223,2 = 66,96 lei
Cost total = 223,2 + 66,96 = 290,16 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!