👤

Care este raportul de masa in care trebuie amestecate doua solutii de H2SO4 de concentratii 20% si 15% pentru a forma o solutie de concentratie 18% ?

Răspuns :

Consideram md1=98a (masa molara a acidului) si 98b=md2. Masele de solutii le determinam din formula concentratiei: 20/100=98a/ms1 respectiv 15/100=98b/ms2 => ms1=490a iar ms2=653,33333b. Cf/100=msf(md1+md2)/msf(ms1+ms2) => 18/100=98a+98b/490a+653,333333b => 18(490a+653,333b)=100(98a+98b) => 8820a +11760b=9800a+9800b => 980a=1960b => a/b= 1960/980 = 2/1 => raportul de amestecare e de 2:1
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari