👤

dintr-o foaie dreptunghiulara de tabla cu lungimea 80 cm si lățimea 60 cm se taie nr maxim de discuri cu raza de 5 cm. cate discuri se obtin? cat la suta din material se pierde?

Răspuns :

Un disc de raza 5cm are diametru de 10cm. Acest disc se incadreaza intr-un patrat de latura 10cm.
Un astfel de patrat are aria de 10*10=100cm²
Foaia de tabla are aria de 80*60=4800cm²
Nr de patrate = 4800/100=48
Rezulta astfel 48 de discuri de raza 5cm

La taierea unui disc dintr un patrat se pierde Aria patrat - Arie disc
In total se pierde 48*Arie patrat - 48*Arie disc = 48*100-48*π5² = 4800-1200π
% pierdere = suprafata pierdere / suprafata totala* 100= ((4800-1200π)/4800 )*100
π = 3.14
=((4800-3768)/4800)*100=(1032/4800)*100=0.215*100=21.5%
Deci se pierde 21.5% din material
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari