👤

Care este lungimea traiectoriei parcurse de extremitatea orarului de lungime 18 mm al unui ceasornic în: a)1 oră; b)24 de ore?

Răspuns :

R=18mm
in o ora, se parcurge 1/12 din lungimea cercului
in 24 de ore se parcurge de 2 ori lungimea cercului
L=2πR=36π

a)1/12 din 36π = 3π mm
b)2*36π=72π mm

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari