👤

Ce putere dezvolta un om care ridica o galeata de apa ce greutatea de 100N dintr-o fantana cu adancimea de 15m timp de 30secinde

Răspuns :

G=100 N
h=15 m
t=30 s
P=?
P=F·v
F=G
F=100 N
v=d/t
d=h
d=15 m
v=15 m/30 s
v=0,5 m/s
P=100 N·0,5 m/s
P=50 W.
Se da:    
G=F=100 N 
h=d=15 m   
t=30 s       
P - ?
P=F·v
v - ?
v=d/t
v=15 m/30 s
v=0,5 m/s
P=100 N·0,5 m/s
P=50 W.
Raspuns: P=50 W.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari