👤

Dupa 2 cresteri consecutive de preturi,una de 10% si a doua de 20% ,un televizor costa 2376 lei. Care a fost pretul initial?

Răspuns :

x- pret initial

x+10x/100=A
A+20A/100=2376  / *100
100A+20A=237600
120A=237600
A=1980

x+10x/100=1980   / *100
100x+10x=198000
110x=198000
x=1800
x= pretul initial
- după prima creștere, prețul esteȘ
(110/100)x=1,1 x
- după a doua creștere, prețul esteȘ
(120/100)·1,1x=1,2·1,1 x=1.32 x

Deci 1,32 x = 2376 ⇒ x =2376 : 1,32  = 1800
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari