👤

calculeaza masa hidroxidului de aluminiu al(oh)3 format la interactiunea sulfatului de aluminiu cu 7.4g de var stins ca(oh)2"

Răspuns :

  3×74g                           2×78g
3Ca(OH)₂ + Al₂(SO₄)₃ -> 2Al(OH)₃ + 3CaSO₄
   7,4g                                x
M Ca(OH)₂=40+34=74g/mol
M Al(OH)₃=27+51=78g/mol
x=7,4×2×78÷3×74=1154,4÷222=5,2g Al(OH)₃
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari