👤

Matematica distractiva clasa a- IV - a
Un ou de ciocolata costa cu 39 de lei mai putin decat un iepuras de ciocolata.Daca fiecare ar fi cu 7 lei mai scump, atunci pretul iepurasului ar fi de 4 ori mai mare decat pretul oului. Cati lei costa fiecare produs ?


Răspuns :

ou = a
iepure =  b

a=b-39-->b=a+39
a+7 + b + 7 = 4a
a+7+a+39+7=4a
2a=53
a=53:2
a= 26 . 5----> Oul costa 26 de lei si 50 bani


b=a+39
b=26.5+39
b=65. 5---------> Iepurele costa 65 de lei si 50 bani
39+7* 4 = 67 
raspuns final 37