👤

Care este volumul de solutie KMnO4 0.2 molar ce oxideaza in mediu neutru 8,2 g de 1,5-hexadiena?

Răspuns :

           82g                          10moli
CH₂=CH-CH₂-CH₂-CH=CH₂ + 10[O] -> 2CO₂ + 2H₂O + HOOC-(CH₂)₂-COOH
           8,2g                           x=?
x=8,2x10/82=1mol
 2moli                                                                5moli
2KMnO₄ + 3H₂SO₄ -> K₂SO₄ + 2MnSO₄+ 3H₂O + 5[O]
 y=?                                                                  1mol
y=1x2/5=2/5=0,4moli
Cm=[tex] \frac{n}{ V_{s} } [/tex] => Vs = [tex] \frac{n}{Cm} = \frac{0,4moli}{0,2mol/L} = 2L[/tex] KMnO₄
Tu poate o stii asa:
5CH₂=CH-CH₂-CH₂-CH=CH₂ + 2KMnO₄ + 3H₂SO₄  -> 10CO₂ + 10H₂O + 5HOOC-(CH₂)₂-COOH + K₂SO₄ + 2MnSO₄+ 3H₂O


Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari