Răspuns :
42÷2=21lei un robot
21×6=126lei pretul platit de andrei
21×4=84lei pretul platit de prieten
126+84=210 lei pret total
21×6=126lei pretul platit de andrei
21×4=84lei pretul platit de prieten
126+84=210 lei pret total
Dupa continutul problemei deducem ca 2 robotei costa 42 lei.
Atunci:
1. Cat costa un robotel ?
42 lei :2=21lei
2. Cat costa 6 robotei ?
21 lei * 6 = 126 lei
3. Cat costa 4 robotei ?
21 lei *4=84 lei
4. Cat au platit cei 2 prieteni impreuna ?
126 lei + 84 lei =210 lei
Atunci:
1. Cat costa un robotel ?
42 lei :2=21lei
2. Cat costa 6 robotei ?
21 lei * 6 = 126 lei
3. Cat costa 4 robotei ?
21 lei *4=84 lei
4. Cat au platit cei 2 prieteni impreuna ?
126 lei + 84 lei =210 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!