Răspuns :
a) In ΔABC ( unghiul C=90°) ⇒ (conform teoremei lui Pitagora) ⇒ AC²=AB²-BC² ⇔AC²=100²-60² ⇔ AC²=10000-3600= 6400 ⇒ AC=√6400 ⇒ AC= 80 m
Construim E∈AB, CE perpendicular pe AM si F∈AB, DF perpendicular pe AB
AΔABC= (AC*BC)/2= (80*60)/2= 4800/2= 2400 m²
AΔABC= (CE*AB)/2= (CE*100)/2= 50CE
Din cele doua ⇒ 50CE= 2400 ⇒CE= 2400/50= 48 m
In ΔCEB ( unghiul E=90°) ⇒ (conform teoremei lui Pitagora) EB²=CB²-CE²
⇔EB²= 60²-48²= 3600-2304= 1296 ⇒ EB=√1296= 36 m
AB=AF+FE+EB ⇔ 100=36+FE+36 ⇔ FE= 100-72 ⇒ FE= 24 m
FE≡DC ⇒DC= 24 m
b) AB/2=100/2=50
Pe latura AB sunt necesari 50 de stalpi.
BC/2=60/2=30
Pe latura BC sunt necesari 29 de stalpi. Scadem un stalp deoarece acesta deja a fost luat in considerare pe latura AB.
DC/2=24/2=12
Pe latura DC sunt necesari 11 stalpi. (Aplicam aceeasi procedura ca si precedentului.)
AD/2=60/2=30
Pe latura AD sunt necesari 28 de stalpi. (Un stalp il scadem de la lat. AB si unul de la DC)
Deci: 50+29+11+28= 118 stalpi sunt necesari.
c) [tex]P_{ABCD}= AB+BC+CD+AD = 100+60+24+60= 244 m[/tex]
244*30=7320 lei sunt cheltuiti pe gard
[tex] \frac{45}{100} *7320= \frac{9}{20} *7320= \frac{65880}{20} =3294 lei [/tex]
Muncitorul castiga 3294 lei.
Construim E∈AB, CE perpendicular pe AM si F∈AB, DF perpendicular pe AB
AΔABC= (AC*BC)/2= (80*60)/2= 4800/2= 2400 m²
AΔABC= (CE*AB)/2= (CE*100)/2= 50CE
Din cele doua ⇒ 50CE= 2400 ⇒CE= 2400/50= 48 m
In ΔCEB ( unghiul E=90°) ⇒ (conform teoremei lui Pitagora) EB²=CB²-CE²
⇔EB²= 60²-48²= 3600-2304= 1296 ⇒ EB=√1296= 36 m
AB=AF+FE+EB ⇔ 100=36+FE+36 ⇔ FE= 100-72 ⇒ FE= 24 m
FE≡DC ⇒DC= 24 m
b) AB/2=100/2=50
Pe latura AB sunt necesari 50 de stalpi.
BC/2=60/2=30
Pe latura BC sunt necesari 29 de stalpi. Scadem un stalp deoarece acesta deja a fost luat in considerare pe latura AB.
DC/2=24/2=12
Pe latura DC sunt necesari 11 stalpi. (Aplicam aceeasi procedura ca si precedentului.)
AD/2=60/2=30
Pe latura AD sunt necesari 28 de stalpi. (Un stalp il scadem de la lat. AB si unul de la DC)
Deci: 50+29+11+28= 118 stalpi sunt necesari.
c) [tex]P_{ABCD}= AB+BC+CD+AD = 100+60+24+60= 244 m[/tex]
244*30=7320 lei sunt cheltuiti pe gard
[tex] \frac{45}{100} *7320= \frac{9}{20} *7320= \frac{65880}{20} =3294 lei [/tex]
Muncitorul castiga 3294 lei.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!